İndirim!

Kelile ve Dimne’den Seçmeler

0 out of 5

50.00 

Bir dili öğrenirken o dildeki incelikleri, kelime ve cümle yapılarını, hususi tabir ve deyişleri kavramanın en etkili yöntemlerinden biri de o dilde kaleme alınmış olan edebî nitelikteki eserleri mütalaa etmektir. Nitekim edebî eserler, gerek başlangıç seviyesinde gerekse ileri düzeyde olsun, bir dile ait bütün ifade imkânlarının sergilendiği son derece zengin metin örnekleri olarak karşımıza çıkar. Bu tür metinlerin dil öğrenen kimseler için pratik ve pedagojik bir şekilde yayına hazırlanması ise söz konusu imkânın en verimli biçimde değerlendirilmesine olanak sağlar. Bu doğrultuda İSAR Yayınları Arapça Eğitim Dizisi, Arap edebiyatının seçkin örneklerini gündeme alarak bu tür metinleri belirtilen tarzda yayına hazırlama kararı almış ve ilk olarak da Hint kökenli hikmetli hayvan masallarının İbnü’l Mukaffa‘ (ö. 759) tarafından Kelile ve Dimne adıyla Arapçaya yapılan uyarlamasından bir seçkiyi ilgili okurların istifadesine sunmuştur.

Eserde öğrencilerin genel seviyeleri göz önünde bulundurularak uygun hikâyeler tercih edilmiş ve hikâyelerin dili mümkün olduğunca korunarak metinde sadeleştirme yoluna gidilmiştir. Dört seviye olarak bölümlendirilen kitapta okurlar, bir üst seviyeye geçtikçe eserin orijinal diline daha da yaklaşacaktır. Yabancıların
Arapça öğrenim sürecini kolaylaştırmak ve onların pratik gelişimleri için metin okuma ihtiyaçlarına cevap verebilmek üzere hazırlanan bu çalışmanın Arapçaya gönül veren bütün okur ve öğrenciler için faydalı bir eser olarak kitaplıkları süsleyeceğini umuyoruz.

159 adet stokta

Ek bilgi

Editör

Ahmed Snobar

Hazırlayan

Mudar Hac Faris, Muhammed Şeyh Kasım, Ömer Kelhüseyin

Baskı Sayısı

2

Yayın Tarihi

Haziran 2021

Sayfa Sayısı

128

ISBN Numarası

978-605-9276-26-9

Boyut

13,5 x 21

Dil

Arapça