Muhammed İhsan Karaman

1962 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1986’da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş ve yine İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Kliniği’nde ihtisas eğitimini tamamlayarak 1991 yılında üroloji uzmanı olmuştur.

2001 yılında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Şefi olan Karaman, 2013 yılında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeliğine atanmış, 2014-2018 yılları arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörlüğü görevinde bulunmuştur. 2013 yılında çocuk ürolojisi alanında yan dal uzmanı olmuştur. Karaman, ayrıca, 2019 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’nda doktora programını tamamlamış ve bu alanda doktor ünvanı almıştır.

Telif ettiği 4 kitabı yanında, katkıda bulunduğu 40’tan fazla kitap bölümü yazarlığı, 300’den fazla ulusal ve uluslararası alanda yayımlanmış/sunulmuş akademik çalışması mevcuttur.

Öğrencilik yıllarından beri sivil toplum çalışmalarına katılan Karaman, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi, Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi Yürütme Kurulu üyesi, KAİM Vakfı Mütevelli Heyet başkanı ve İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu başkanlığını yürütmektedir. İngilizce ve Arapça bilen Karaman, evli ve iki çocuk babasıdır.